İzmir doğumlu Mehmet Çeliksan, ilk ve orta öğrenimini İzmir ve İstanbul'da tamamlamıştır. Aileden gelen baba mesleği olan fotoğrafçılıkla erken yaşlarda tanışmıştır. Fotoğrafa olan ilgisini akademik seviyeye taşıyıp Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünde lisans eğitimine 2005'de başlamış, 2009 yılında lisan eğitimini tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine başlamıştır.
   
    Öğrenciliği süresince ve sonrasında fotoğraf ve video üzerine işler üretmiştir. Fotoğraf, tanıtım filmleri, kısa fimler gibi işler üretmiş, fotoğrafçılık ve görüntü yönetmenliği dışında eğitmenlik yapmıştır.
     
     Akademik kariyerine 2014'de İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümünde başlamıştır. Öğretim görevlisi olarak fotoğrafçılık, ileri fotoğrafçılık, stüdyo fotoğraf teknikleri ve görüntü estetiği derslerini yürütmüştür.
 
    Halen İzmir'de kendi kurduğu atölyede ticari çalışmalarının yanı sıra  fotoğraf üzerine çalışmalarına devam etmekte ve eğitimler vermektedir.